Tiled Blog Layout

Your subtitle goes right here.

Słownik historyczno-geograficzny okręgu mirachowskiego komturstwa gdańskiego w średniowieczu

Maksymilian Grzegorz
Prezentowany Słownik historyczno-geograficzny okręgu mirachowskiego komturstwa gdańskiego w średniowieczu został opracowany w ramach zakrojonego na ogromną skalę Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu i stanowi integralną część tomu Słownika historyczno- geograficznego Pomorza Gdańskiego w średniowieczu, obejmującego rdzenne, historyczne ziemie Pomorza Wschodniego, Pomorza Nadwiślańskiego albo Pomorza Gdańskiego.

więcej

20 lat Biologii w Bydgoszczy

Halina Ratyńska
Książka jest podsumowaniem minionych 20 lat, od początków studiów biologicznych na obecnym Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jej autorami są pracownicy Wydziału, zarówno Ci, którzy obecnie kreują przyszłość bydgoskiej biologii, jak i ci o najdłuższym stażu, którzy od podstaw organizowali zespoły badawcze oraz tworzyli zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne studiów biologicznych

więcej

Prawne, administracyjne i ekonomiczne uwarunkowania działalności lotniczej w Polsce

Katarzyna Biskup,
Zbigniew Bukowski (red.)

Działalność lotnicza w Polsce rozwija się w ostatnich latach w szybkim tempie. Powoduje to powstanie wielu uwarunkowań i problemów, których rozwiązanie wymaga pogłębionych studiów i analiz naukowych. Efektem takich analiz jest prezentowana monografia. Zawiera ona treści z zakresu prawa lotniczego, zarządzania ruchem lotniczym, funkcjonowania lotnictwa cywilnego i państwowego, polityki lotniczej, służb i procedur żeglugi powietrznej oraz informacje dotyczące infrastruktury technicznej systemu zarządzania ruchem lotniczym.

więcej

Dialog z tekstem. Analiza i interpretacja wybranych utworów poetyckich

Iwona Benenowska,
Beata Morzyńska – Wrzosek

Dialog z tekstem jest propozycją interdyscyplinarnego odczytania kilku wybranych utworów lirycznych. Autorki skupiły się przede wszystkim na walorach poetyckich tekstu, sposobach ich funkcjonowania i możliwościach odczytania. Do obszaru badawczego włączyły też informacje językowe i konteksty pozajęzykowe – kulturowe, literackie, biograficzne, estetyczne… Dostrzegając różnice miedzy językiem poetyckim a niepoetyckim, funkcją poetycką a informacyjno-opisową, starały się pokazać charakterystyczną dwupłaszczyznowość tekstów, która daje podstawę do sfunkcjonalizowania wiedzy o języku i kulturze.

więcej

Prawo wykroczeń w kazusach

Radosław Krajewski
W przygotowaniu książka bardzo ciekawa i przydatna, którą polecamy szczególnie studentom, aplikantom i nauczycielom akademickim prowadzącym zajęcia z zakresu prawa wykroczeń. Autor nie ogranicza się tu jedynie do kodeksowego prawa wykroczeń. Prezentowane przez niego kazusy odnoszą się zarówno do materii Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, jak i do wykroczeń typizowanych w innych ustawach.

więcej

Jelinek po polsku. Tłumaczenia i inscenizacje

Monika Szczepaniak (red.)
Tom Jelinek po polsku. Tłumaczenia i inscenizacje z udziałem tłumaczy i badaczy twórczości Elfriede Jelinek (literaturoznawców, kulturoznawców, językoznawców, translatologów i teatrologów) poświęcony jest „obecności” tekstów pisarki w Polsce. Autorzy artykułów podjęli refleksję podsumowującą polską recepcję twórczości Jelinek ze szczególnym uwzględnieniem problemów translacji oraz interpretacji tekstów noblistki w przekładzie na język polski. Analizy i interpretacje zawarte w niniejszym tomie koncentrują się wokół specyfiki języka Elfriede Jelinek i języka przekładów, trudności i pułapek translacyjnych, inscenizacji nowatorskich „powierzchni tekstowych” (Textflächen), które otwierają przed reżyserami niemal nieograniczone możliwości, a jednocześnie reprezentują określoną koncepcję teatru, problematyki recepcji i interpretacji powieści, dramatów i esejów w polskim kontekście kulturowym.

więcej