Aktualne zagadnienia pozakodeksowego prawa karnego i prawa wykroczeń

Jarosław Janikowski
Radosław Krajewski
Bydgoszcz 2019
ISBN 978-83-8018-286-8

Wśród wielu podziałów prawa karnego istotne znaczenie ma rozróżnianie prawa karnego kodeksowego i pozakodeksowego. To pierwsze utożsamiane jest z Kodeksem karnym. Oprócz niego przepisy karne zawiera też wiele ustaw regulujących różne obszary. To one tworzą właśnie pozakodeksowe prawo karne. W książce zaprezentowano dwanaście różnych obszarów pozakodeksowego prawa karnego, które potwierdzają jego rozciągłość, ale też aktualność. Publikacja jest owocem zaangażowania naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wśród wielu podziałów prawa karnego istotne znaczenie ma rozróżnianie prawa karnego kodeksowego i pozakodeksowego. To pierwsze utożsamiane jest z Kodeksem karnym, który jest podstawowym aktem prawnym systemu prawa karnego – przede wszystkim prawa karnego materialnego, choć nie jest to jedyne jego źródło. Oprócz niego przepisy karne zawiera bowiem wiele ustaw regulujących różne obszary, które niejako „przy okazji” mają także przepisy karne typizujące rozmaite przestępstwa i wykroczenia w zakresie przestrzeni, których ustawy te dotyczą. To one tworzą pozakodeksowe prawo karne, które rozproszone jest właśnie po tych licznych ustawach. (…) Ustaw zawierających przepisy karne przybywa, a zatem i przestrzeń tytułowana jako pozakodeksowe prawo karne rozszerza się. (…) W sumie w książce zaprezentowano dwanaście różnych obszarów pozakodeksowego prawa karnego, które potwierdzają jego rozciągłość, ale też aktualność. Wdzięczni zatem jesteśmy wszystkim autorom za to, że zechcieli wziąć udział w przedsięwzięciu mającym na celu przynajmniej częściowe zgłębienie pozakodeksowego prawa karnego i przybliżenie jego elementów wszystkim z jakichkolwiek względów zainteresowanym tą problematyką. Należeć do nich mogą praktycy prawa, ale też jego teoretycy, jak i ci, którzy dopiero podczas studiów przygotowują się do wejścia w te role. (…) Książka jest owocem zaangażowania naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

( z Wprowadzenia )