Bydgoska Szkoła Dramatyczna (1945–1948)
Instytucje Kultury w Bydgoszczy na przestrzeni dziejów, tom 1

Mariusz Cichosz
Ewa Pawłowska
Bydgoszcz 2019
ISBN 978-83-8018-309-4

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści

Monografia jest poświęcona Bydgoskiej Szkole Dramatycznej funkcjonującej w latach 1945–1948 w Bydgoszczy. Szczególną uwagę autorzy zwrócili na twórców i założycieli szkoły, przyjęte w niej rozwiązania organizacyjne, podejmowaną działalność, wskazano także na pewną ciągłość tych działań w osobach i poprzez absolwentów kontynuujących swoją pracę i twórcze działania. W zamierzeniu autorów ma to być pierwszy tom cyklu – którego celem będzie pokazywanie i odkrywanie kolejnych mało znanych instytucji związanych z upowszechnianiem kultury w Bydgoszczy.

Bydgoszcz po II wojnie światowej – w czasie trudnym dla Polski – musiała od nowa budować oraz rozwijać środowisko twórcze i artystyczne. Ludzie kultury domagali się miejsc, placówek, które chociaż w małym stopniu zapewniłyby jednak godne warunki dla edukacji artystycznej, w tym także przygotowania przyszłych aktorów. Bydgoski Teatr Miejski za sprawą samego dyrektora Aleksandra Rodziewicza dał początek idei założenia Szkoły Dramatycznej. Dzięki niezwykłemu uporowi i zaangażowaniu w to dzieło Rodziewicz zaczął podejmować konkretne kroki w tym kierunku. Aprobata środowiska dawała mu siłę do dalszych działań, dzięki czemu stworzył on miejsce narodzin i szlifowania młodych talentów aktorskich, które zgodnie z jego myślą mogłyby pchnąć do przodu bydgoską kulturę i scenę teatralną. Wbrew przypuszczeniom, że w ciągu niewielu, bo tylko trzech lat, nie da się tego osiągnąć, bydgoska Szkoła Dramatyczna może pochwalić się wieloma znakomitymi nazwiskami, które ją ukończyły i które na zawsze zapisały się w historii polskiej sceny teatralnej oraz polskiego środowiska artystycznego.

Monografia jest próbą rekonstrukcji działań właśnie takich – mniej znanych lub nawet zapomnianych instytucji kulturalnych związanych z upowszechnianiem kultury działających na terenie miasta Bydgoszczy. Ma ona stanowić początek cyklu wydawniczego, który opisywałby właśnie takie, mniej znane instytucje. I choć badania te będą opisywały przeszłość, nie będą to i nie są badania ściśle i wąsko historyczne. Są to badania pedagogiczne, jakie prowadzi się nad funkcjonowaniem instytucji edukacyjnych.