Ochrona małoletnich przed alkoholem w polskim prawie karnym

Agnieszka Kilińska-Pękacz
Bydgoszcz 2019
ISBN 978-83-8018-261-5

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plbooksboxSpis treści – plik PDF

Głównym celem pracy jest odpowiedź na pytanie czy polskie prawo karne chroni dzieci przed dostępem do alkoholu w wystarczający sposób, a jeżeli tak nie jest, to w jaki sposób powinny być ukształtowane regulacje prawne, aby było lepiej? Autorka pracy skupia się nad zmianami prawa polskiego w zakresie ochrony małoletnich przed alkoholem oraz kształtem polskich przepisów ograniczających ich dostępność do używki, jej sprzedaży bądź podawania. Autorka rozważa także kwestie odpowiedzialności małoletnich spożywających alkohol i jego wpływ na wiktymizację określonymi przestępstwami. Przedmiotem rozważań są też kwestie przepisów prawa karnego odnoszące się do ochrony dzieci nienarodzonych i nowo narodzonych przed skutkami spożywania alkoholu przez ich matki.

odjęcie badań na temat ochrony małoletnich przed alkoholem w polskim prawie karnym jest o tyle zasadne, że brakuje opracowania starającego się ukazać to zagadnienie kompleksowo. Oczywiście płaszczyzna prawnokarna dotycząca tej ochrony nie może być oderwana od szerszego jej kontekstu, tj. w ramach całego systemu prawa polskiego, ale i w tym zakresie nie ma zbyt wielu opracowań mających przymiot całościowego spojrzenia na ochronę małoletnich przed alkoholem.

Przedmiotem badań autorki  jest ochrona małoletnich przed alkoholem zapewniona przez przepisy prawa polskiego tak w ich ujęciu historycznym i współczesnym. Szczegółowe kwestie podjęte w badaniach podzielono na zagadnienia dotyczące prawnokarnej ochrony dziecka przed dostępem do alkoholu oraz postępowania w sprawach nieletnich mających problemy z alkoholem i ich odpowiedzialności. W kwestii dotyczącej ochrony przed dostępem do napojów alkoholowych skupiono się nad zmianami prawa w tej dziedzinie od okresu międzywojennego do czasów współczesnych. Rozważano czy przepisy dotyczące rozpijania małoletnich są sformułowane wystarczająco precyzyjnie, jak są ukształtowane te, które mówią o ograniczeniu dostępności małoletnich do alkoholu, w tym również sprzedaży i podawania im używki. Zwrócono także uwagę na kwestię odpowiedzialności karnej w związku z rozpijaniem dzieci. Podjęto kwestię ochrony małoletnich przed reklamą oraz promocją alkoholu, w szczególności w Internecie. Zwrócono uwagę jak przepisy prawa karnego odnoszą się do ochrony dzieci nienarodzonych przed skutkami spożywania alkoholu przez ich matki oraz w jakim zakresie zapewniają ochronę niemowlętom, karmionym przez matki sięgające po tę używkę. Natomiast w kwestii nadużywania alkoholu przez nieletnich autorka poruszyła sprawę ich odpowiedzialności prawnej. Rozważyła też alkoholu jako czynnika wiktymizacji małoletnich.