Ograniczenie praw jednostki przez zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego

Anita Kubanek
Bydgoszcz 2019
ISBN 978-83-8018-280-6,

Opracowanie stanowi niezwykle udaną, ciekawą i wartościową monografię dotyczącą zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Problematyka ta, szczególnie w aspekcie ograniczenia praw jednostki, nie jest zbyt często podejmowana w opracowaniach naukowych, co jeszcze zwiększa wartość książki. Praca jest bardzo interesująca i  doskonale udokumentowana.  Zainteresuje z pewnością nie tylko szerokie kręgi przedstawicieli prawa, w tym zapewne w szczególności policjantów i prokuratorów. Adresatem książki są też wszyscy ci, którym temat wydaje się po prostu ciekawy, gdyż wiedza z tego zakresu może się okazać przydatna każdemu.

Dr Anita Kubanek, adiunkt w Instytucie Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalistka z zakresu prawa konstytucyjnego, „prawa policyjnego” oraz procedury karnej. Od wielu lat związana z sektorem biznesu. Aktualnie zajmuje się prawem przedsiębiorców oraz przestępczością gospodarczą. W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia związane z najnowszymi trendami w zarządzeniu przedsiębiorstwem.

„(…) opracowanie stanowi niezwykle udaną, ciekawą i wartościową (…) monografię dotyczącą zastosowania środków przymusu bezpośredniego. (…) Problematyka stosowania środków przymusu bezpośredniego, szczególnie w aspekcie ograniczenia praw jednostki, nie jest zbyt często podejmowana w opracowaniach naukowych. (…) praca jest bardzo dobrze udokumentowana, co podnosi jej walor naukowy. (…) praca zainteresuje szerokie kręgi prawników, w tym przede wszystkim policjantów i prokuratorów. Jednak adresatem tego opracowania mogą być także kręgi społeczeństwa, gdyż wiedza z tego zakresu może być przydatna każdemu (…)”.

Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Kasprzaka