Szkoła równych szans. Namysł teoretyczny i rozwiązania praktyczne

Piotr Kostyło (red.)
Bydgoszcz, Warszawa 2019
ISBN978-83-8018-307-0
s.388, oprawa miękka

Książka wydana na mocy umowy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, nieprzeznaczona do sprzedaży

Prezentowana tu książka Szkoła równych szans. Namysł teoretyczny i rozwiązania praktyczne jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Gdyni w dniach 19–21 maja 2019 r. Konferencja pod hasłem Szkoła równych szans zgromadziła dziewiętnastu prelegentów, specjalistów w dziedzinie wyrównywania szans edukacyjnych, prowadzących badania w różnych dyscyplinach i zajmujących się różnymi aspektami tego zagadnienia. Tym, co łączyło wszystkie wystąpienia, a także co spaja zebrane tu teksty, jest przekonanie, że nierówności edukacyjne są stanem niepożądanym i szkodliwym, hamującym rozwój potencjału jednostek i możliwości harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa. W związku z tym należy dążyć do zrozumienia, czym jest to zjawisko, a także podejmować świadome i racjonalne działania mające na celu z jednej strony zapobieganie nierównościom edukacyjnym, z drugiej zaś eliminowanie ich tam, gdzie już się ujawniły.

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów jest przedsięwzięciem uniwersalnym, podejmowanym przez wszystkie współczesne państwa. Wymaga ono w pierwszej kolejności teoretycznego, w tym filozoficznego, namysłu nad racjami, które przemawiają za takim działaniem, a także rzetelnej wiedzy o społeczeństwie, w którym nierówności te mają być eliminowane. W drugiej kolejności należy opracowywać i wdrażać stosowne rozwiązania praktyczne oraz dokonywać ich ewaluacji. Mowa tu o złożonych i dynamicznych procesach, często trudnych do uchwycenia. Zebrane tu teksty oferują wartościowe wskazówki, w jaki sposób rozumieć nierówności edukacyjne, a także podejmować działania na rzecz ich usuwania. Obszerna bibliografia stanowi dodatkową pomoc w dociekaniach w tym obszarze. Książka może być bogatym źródłem wiedzy zarówno dla uczonych i studentów zajmujących się problematyką nierówności edukacyjnych, jak i dla praktyków – nauczycieli, pedagogów, psychologów, a także dla rodziców, którzy dostrzegają fundamentalne znaczenie wyrównywania szans w edukacji.

(ze wstępu)