Prawa i obowiązki osób odbywających karę pozbawienia wolności i opuszczających zakłady karne

Adam Bułat
Agnieszka Kilińska-Pękacz (red.)
Bydgoszcz 2021
ISBN 978-83-8018-349-0
ISBN 978-83-8018-373-5 (e-book)

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści – plik PDF

Pomimo zmiany systemu politycznego oraz znacznie wyraźniejszego promowania humanitarnego podejścia do wykonywania kary pozbawienia wolności, w dalszym ciągu stopień efektywności resocjalizacji zdaje się nie być zadawalający, o czym świadczy chociażby okoliczność, że liczba recydywistów odbywających karę pozbawienia wolności za drobne przestępstwa cały czas wzrasta. W ostatnich latach wprowadzono liczne zmiany ustawowe w zakresie przepisów odnoszących się do praw i obowiązków skazanych. Zmieniły się również programy terapeutyczne, które mogą być wykonywane wobec skazanych w zakładach karnych, co finalnie ma pozytywnie wpłynąć na skuteczność zabiegów resocjalizacyjnych.

Publikacja stanowi zbiór artykułów naukowych, w których poruszono wybrane problemy prawne związane z tematyką praw i obowiązków osób osadzonych w zakładach karnych oraz osób opuszczających jednostki penitencjarne. Książka, którą oddajemy do rąk naszym Czytelnikom, stanowi wspólne opracowanie pracowników badawczo-dydaktycznych Instytutu Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz studentów II stopnia studiów magisterskich na kierunku administracja.

(fragment wstępu)