XXII Sesja Pomorzoznawcza
Od epoki kamienia do nowożytności

Jacek Woźny, Jolanta Szałkowska-Łoś,
Józef Łoś (red.)
Bydgoszcz 2021
ISBN 978-83-63572-70-9
ISBN 978-83-8018-394-0 (UKW)
ISBN 978-83-8018-395-7 (e-book)

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści

W niniejszej publikacji przedstawione są problemy pradziejów, średniowiecza i nowożytności Pomorza w trzech blokach tematyczno-chronologicznych. Pierwszy to studia nad historią badań archeologicznych na Pomorzu i w regionie bydgoskim, drugi obejmuje aspekty od epoki kamienia do okresu wczesnego średniowiecza, zaś trzeci od średniowiecza do czasów nowożytnych. Publikacja naukowa poświęcona XXII Sesji Pomorzoznawczej dedykowana jest archeologom prowadzącym badania wykopaliskowe na terenie Pomorza, studentom, jak również wszystkim zainteresowanym archeologią tego regionu.

16 października 2020 roku odbyła się w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy XXII Sesja Pomorzoznawcza za lata 2018–2019. Konferencja, na której zaprezentowano najnowsze wyniki odkryć archeologicznych na terenie Pomorza, była okazją do spotkania archeologów zajmujących się zarówno badaniami archeologii pradziejowej, jak i archeologii historycznej.

(…)

Przeprowadzono ją w wersji hybrydowej. Tylko część wystąpień została wygłoszona na żywo i transmitowana on-line (…) w realnym czasie. Pozostałe zgłoszone referaty i komunikaty zostały równocześnie udostępnione w postaci abstraktów i prezentacji na stronie internetowej UKW. Przygotowano także na okoliczność konferencji wystawę Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała, która dostępna była do obejrzenia on-line na stronie internetowej Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jako organizatorzy żałujemy, że nie mogliśmy przeprowadzić Sesji w wypracowanej, tradycyjnej już formule, z pełną oprawą i gościć wszystkich Uczestników w Bydgoszczy. Mamy jednak nadzieję, że niedostatki te zniweluje publikacja naukowa, do której współtworzenia zaprosiliśmy wszystkich uczestników.

(…)