Jerzy Sulima-Kamiński. Między geopoetyką, językiem i biografią twórczą. Studia o literaturze bydgoskiej, tom 3

Magdalena Czachorowska,
Mariusz Guzek (red.)
Bydgoszcz 2022
ISBN 978-83-8018-520-3
ISBN 978-83-8018-521-0 (e-book)

Studia o literaturze bydgoskiej

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści

Książka ta jest swego rodzaju hołdem złożonym przez bydgoskich badaczy literatury pisarzowi nierozerwalnie związanymi z Bydgoszczą. W składającym się na prezentowany zbiór zestawie tekstów proporcje zostały rozłożone niemal symetrycznie. Połowa publikacji odnosi się do zagadnień literaturoznawczych z mocnym akcentem kulturowym, a druga część poświęcona została językowym kontekstom pisarstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Publikacja przygotowana przez pracowników Wydziału Językoznawstwa, Wydziału Literaturoznawstwa i Wydziału Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego stanowi trzeci tom niekończącego się projektu „Studia o literaturze bydgoskiej”.

Jerzy Sulima-Kamiński (1928–2002) – pisarz i dziennikarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli powojennej literatury bydgoskiej. Autor trzyczęściowej sagi Most Królowej Jadwigi, wielu powieści, opowiadań i słuchowisk. Pracował m.in. jako kierownik Redakcji Kulturalnej w Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Był bydgoskim radnym. Jego imieniem nazwany został most przez Brdę prowadzący z placu Teatralnego na Stary Rynek. Do dziś jego twórczość pozostaje jednym z najważniejszych odniesień lokalnej tożsamości.

Należy docenić inicjatywę redaktorów Magdaleny Czachorowskiej i Mariusza Guzka, którzy skłonili grono bydgoskich badaczy literatury i języka do zajęcia się pisarzem związanym z Grodem nad Brdą na różnorodne sposoby. Jest to nie tylko przejaw odradzającego się w nowej metodologicznie i terminologicznie szacie regionalizmu, ale też obowiązek (imperatyw niemalże) lokalnych środowisk, zwłaszcza humanistycznych, każący opatrywać naukowym komentarzem kulturę własnego regionu, ujmowaną w ścisłym powiązaniu z miejscem, do czego narzędzi dostarcza m.in. geopoetyka. […] Odbieram ten tom jako dowód na to, że warto badać lokalne mikrokosmosy – to przejaw i poczucia przynależności, i chęci zapełnienia białych plam w obrazie miejsc najbliższych, takich właśnie jak palimpsestowa Bydgoszcz.

(z recenzji dr. hab. Janusza Detki, profesora uczelni (UJK))