National Geographic – globalna marka multimedialna i misja ochrony planety

Bydgoszcz 2023
ISBN 978-83-8018-596-8
ISBN 978-83-8018-597-5 (e-book)

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści

Autor monografii postawił sobie za cel ukazanie misyjno-komercyjnego fenomenu „National Geographic”. Książkę należy więc traktować przede wszystkim jako studium przypadku, poświęcone jednej marce medialnej. Jej głównym celem jest ukazanie globalnej marki multimedialnej, zaangażowanej w realizację misji National Geographic Society, w tym globalnej misji ochrony planety.

National Geographic to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek medialnych na świecie, kojarzonych najczęściej z charakterystyczną żółtą ramką, świetnymi fotografiami (i filmami) czy nauką podawaną w popularnej formie. Historia magazynu sięga XIX wieku (…). Dziś (…) magazyn ma zasięg globalny, wydawanych jest kilkadziesiąt edycji lokalnych w różnych językach (w polskim od 1999 roku). Czasopismo wspiera poważne badania i wyprawy eksploratorskie, będąc fundamentem dużej grupy medialnej – spółki zawiązanej przez National Geographic Society (towarzystwa naukowego, które założyło ten magazyn, kierując się naukową misją) i The Walt Disney Company, tj. jednego z największych koncernów medialnych na świecie. Taki mariaż misji i komercji widoczny jest nie tylko na łamach tego miesięcznika, ale też w mediach powiązanych z tą globalną marką (…). Niniejsza monografia ma ukazać (…) misyjno-komercyjny fenomen National Geographic. Należy zatem traktować ją jako studium przypadku, poświęcone jednej marce medialnej, której bez wątpienia należy się osobna publikacja. (…) Jej głównym celem jest (…) ukazanie (…) globalnej marki multimedialnej, zaangażowanej w realizację misji National Geographic Society, w tym globalnej misji ochrony planety. (Fragment Wprowadzenia)

Radosław Sajna-Kunowsky – medioznawca i hispanista, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dyrektor Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim (2005) oraz habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim (2017). Jest autorem około dziewięćdziesięciu publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów (polsko-, angielsko- i hiszpańskojęzycznych) na temat systemów medialnych, komunikowania politycznego, globalnego czy roli mediów w komunikowaniu problemów środowiskowych. Jest m.in. członkiem-założycielem International Environmental Communication Association, był ekspertem Komisji Europejskiej, a w latach 2021-2022 zasiadał w Komitecie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediów PAN.