Muzyka. Historia. Teoria. Edukacja nr 5/2015

ISSN 2084-5081
Bydgoszcz 2015,

inne numery PISMA tutaj

Zainicjowane w 2011 roku przez Katedrę Teorii Muzyki wydawnictwo rozszerza teraz listę autorów i zakres tematyczny drukowanych prac. Oprócz stałych autorów, członków Katedry, w bieżącym numerze opublikowane zostały artykuły naukowców ze Słowacji, w tym teksty profesora Milana Pazurika, który przedstawia kronikę działalności i dorobek artystyczny najwybitniejszego chóru słowackiego – Chóru Nauczycieli Słowackich z Trenczyna oraz doktor Marianny Kološtovej, która z kolei przybliża nam sylwetkę kompozytora Vojtecha Didiego i analizuje jego Capricciosa na fortepian. V. Didi to dyrygent i kompozytor związany z Bańską Bystrzycą oraz tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. Jest autorem kompozycji orkiestrowych, kameralnych, instrumentalnych, pieśni solowych i utworów chóralnych.
Instytut Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy od wielu lat prowadzi współpracę z Katedrą Hudebni Vychowy Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. W ramach programu ERASMUS odbywają się staże naukowe pedagogów i wymiana studentów, którzy też biorą udział w organizowanych przez obie uczelnie konferencjach naukowych. Stąd też publikacja wyników badań słowackich naukowców w jubileuszowym numerze pisma.
Ponadto w numerze znajdują się artykuły prof. Jolanty Szulakowskiej-Kulawik, prof. Grzegorza Rubina, dr Karoliny Golinowskiej i mgr. Adama Rosińskiego.

Be the first to review “Muzyka. Historia. Teoria. Edukacja nr 5/2015”