Dialog z tekstem.
Analiza i interpretacja wybranych utworów poetyckich

Iwona Benenowska, Beata Morzyńska-Wrzosek
ISBN 978-83-7096-965-3
Bydgoszcz 2014
s.152, oprawa twarda

„Co autor miał na myśli?” Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorki, które w pięciu szkicach, poświęconych pięciu wierszom, analizują treść wypowiedzi poetyckich pod kątem literackim i językoznawczym. Książka jest jedną z niewielu pozycji podręcznikowych, w których prowadzony jest równolegle ‘dialog’ i próba odczytania tekstu utworu poetyckiego przez literaturoznawcę i przez językoznawcę. Publikacja adresowana jest głównie do studentów filologii polskiej (ale nie tylko).

Dialog z tekstem jest propozycją interdyscyplinarnego odczytania kilku wybranych utworów lirycznych. Autorki skupiły się przede wszystkim na walorach poetyckich tekstu, sposobach ich funkcjonowania i możliwościach odczytania. Do obszaru badawczego włączyły też informacje językowe i konteksty pozajęzykowe – kulturowe, literackie, biograficzne, estetyczne… Dostrzegając różnice miedzy językiem poetyckim a niepoetyckim, funkcją poetycką a informacyjno-opisową, starały się pokazać charakterystyczną dwupłaszczyznowość tekstów, która daje podstawę do sfunkcjonalizowania wiedzy o języku i kulturze.

Napisz pierwszą opinię o „Dialog z tekstem.
Analiza i interpretacja wybranych utworów poetyckich”