Krystyna Marzec-Holka
s. 246, oprawa miękka z obwolutą

nakład chwilowo wyczerpany

Spis treści i wstęp – plik PDF

Publikacja ta jest pokłosiem seminarium naukowego poświęconego sylwetce Profesora Edmunda Trempały jako nauczyciela, organizatora i Mistrza. Seminarium, w czwartą rocznicę śmierci Mistrza zorganizował zespół Katedry Pedagogiki Społecznej, kierowanej przez profesor Krystynę Marzec-Holkę. Spotkaniu przyświecała idea, iż o pracy Profesora i jego osiągnięciach należy pamiętać, by nadal były one przedmiotem dyskusji i inspiracji naukowych.

Historię Uczelni tworzą ludzie. Zazębiają się w niej ludzkie losy, tworząc jakość, która potrafi przetrwać, przekształcać się, rozwijać w nowych, nieprzewidywanych kierunkach. Potrzebny jest jedynie Ktoś, kto potrafi zmobilizować do działania, kto wskazuje nowe perspektywy, kto wykracza poza teraźniejszość i przekonuje o tym, by nie bać się nowych wyzwań, bo są one możliwe i konieczne. Ktoś, kto scala i mobilizuje społeczność akademicką.

W środowisku bydgoskim taką Osobą był Profesor Edmund Trempała, organizator Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, która stała się Akademią Bydgoską, by wreszcie osiągnąć status Uniwersytetu. Na każdym etapie rozwoju Uczelni aż do powstania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Profesor Edmund Trempała był obecny i miał w nim swój udział.

Edmund Trempała był znaczącym w środowisku naukowym pedagogiem społecznym. Jego zainteresowania badawcze związane z oświatą, edukacją równoległą, szkołą środowiskową czy rolą wychowawcy w procesie wychowania stały się inspiracją dla poszukiwań badawczych młodych pedagogów.

Książka jest wyrazem szacunku dla Osoby Profesora i jego dokonań, okazją do wspomnień o spotkaniach, które utkwiły nam w pamięci. Autorami zamieszczonych w publikacji tekstów są wieloletni przyjaciele Profesora, pedagodzy z różnych ośrodków akademickich w Polsce, z którymi Profesor przez wiele lat współpracował, tworząc empiryczne i teoretyczne podstawy polskiej pedagogiki społecznej. Niniejszy zbiór zawiera teksty autorstwa uczniów Profesora, którzy pod Jego opieką zdobywali kolejne stopnie i tytuły naukowe, a także wspomnienia współpracowników, z którymi wspólnie rozbudowywali Wydział Pedagogiki i Psychologii UKW. Przyjęty charakter publikacji pozwolił na umieszczenie obok siebie wypowiedzi o charakterze laudacyjnym, wspomnieniowym, artykułów teoretycznych związanych z zainteresowaniami autora, jak również wypowiedzi samego Profesora Edmunda Trempały.

ze wstępu

Napisz pierwszą opinię o „Szkoła naukowa pedagogiki społecznej Edmunda Trempały inspiracją zmiany społecznej dzieł i życiorysów”