Rodzina i prawo

35.70

Dagmara Jaroszewska-Choraś,
Agnieszka Kilińska-Pękacz,
Agnieszka Wedeł-Domaradzka (red.)
ISBN 978-83-8018-179-3
Bydgoszcz 2017
s. 430, oprawa miękka

Spis treści – plik PDF

Rodzina w swoim wymiarze społecznym i jednostkowym stanowi przedmiot zainteresowania wielu dyscyplin naukowych. Jedną z nich jest prawo, które stara się spełniać wobec rodziny niejako służebną rolę wytyczając ramy jej funkcjonowania, zabezpieczając ją oraz poszczególnych jej członków, sankcjonując zachowania negatywne jej dotyczące. Relacja rodziny i prawa ma kilka przymiotów, a mianowicie jest istotna, interesująca poznawczo, aktualna oraz wielopłaszczyznowa. Takie właśnie ujęcie legło u podstaw niniejszej publikacji. Stanowi ona zbiór kilkudziesięciu artykułów naukowych, których autorzy zaprezentowali perspektywę prawną dotyczącą rodziny w bardzo szerokim jej ujęciu, bo na gruncie wielu dziedzin prawa.

Brak w magazynie

Opis

Rodzina jest podstawową komórką społeczną o nieporównywalnej z innymi formami życia ludzi doniosłości społecznej, co nie jest jakąś zdobyczą ostatnich lat, lecz tak jest od wieków. Spełnia ona wiele złożonych funkcji, jej rola w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna i choć ewoluuje, to osadzenie każdego z nas w relacjach rodzinnych dominuje nad innymi obszarami naszego funkcjonowania, a przynajmniej tak właśnie powinno być. Najbardziej chodzi tu o rodzinę małą, a więc rodziców i ich dzieci, zwłaszcza gdy są one małoletnie, a mniej o rodzinę wielką obejmującą krewnych, nawet tych dalszych. Podstawową formułą funkcjonowania rodziny jest małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, choć coraz częściej opiera się ona na związkach alternatywnych. O ile bowiem małżeństwo w naszym kraju, a szerzej w kulturze europejskiej, pozostaje w kryzysie, tak co do liczby nowo zawieranych związków małżeńskich, jak i odnośnie rozwodów, to rodzina trwa nadal, choć nie bez trudności i zagrożeń jej dotyczących. Część z nich ma charakter zewnętrzny, inne zaś mają swoje przyczyny w dysfunkcjach wewnętrznych, a jeszcze inne nawarstwiają się w obu płaszczyznach.

Rodzina w swoim wymiarze społecznym i jednostkowym stanowi przedmiot zainteresowania wielu dyscyplin naukowych. Jedną z nich jest prawo, które stara się spełniać wobec rodziny niejako służebną rolę wytyczając ramy jej funkcjonowania, zabezpieczając ją oraz poszczególnych jej członków, sankcjonując zachowania negatywne jej dotyczące. Relacja rodziny i prawa ma kilka przymiotów, a mianowicie jest istotna, interesująca poznawczo, aktualna oraz wielopłaszczyznowa.

Takie właśnie ujęcie legło u podstaw niniejszej publikacji. Stanowi ona zbiór kilkudziesięciu artykułów naukowych, których autorzy zaprezentowali perspektywę prawną dotyczącą rodziny w bardzo szerokim jej ujęciu, bo na gruncie wielu dziedzin prawa. Walorem poszczególnych tekstów jest zarówno dostrzeżenie licznych zagadnień prawnych istotnych dla bytu rodziny, które dotychczas nie doczekały się szerszego spojrzenia doktryny, jak też uporządkowanie innych kwestii, które wprawdzie były podejmowane w piśmiennictwie, ale zasługiwały na nową perspektywę badawczą. W całości dają one obszerny obraz problematyki rodziny i prawa, który jest wyrazem zapatrywań autorów związanych z różnymi ośrodkami naukowymi z całego kraju, jak też będących praktykami.