Wyróżnienie dla Dialogu z tekstem

Dialog z tekstemMiło nam poinformować Państwa, że wydana przez nasze wydawnictwo książka Dialog z tekstem. Analiza i interpretacja wybranych utworów poetyckich Iwony Benenowskiej i Beaty Morzyńskiej-Wrzosek została wyróżniona w konkursie na Najlepszy Skrypt i Podręcznik Akademicki im. Edwarda Pudełki. Wręczenie nagrody nastąpiło podczas otwarcia XVIII Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej, które odbyły się w dniach 5-7 listopada 2014 r.

Monografia Iwony Benenowskiej i Beaty Morzyńskiej-Wrzosek stanowi propozycję interdyscyplinarnego odczytania wybranych tekstów lirycznych. Celem tego zbioru szkiców jest połączenie punktu widzenia reprezentowanego przez literaturoznawcę i językoznawcę, co w konsekwencji ukierunkowuje odkrywanie złożoności utworu poetyckiego ku ukazaniu różnic między językiem poetyckim a niepoetyckim, funkcją poetycką a informacyjno-opisową. Tytułowy dialog z tekstem polega na poszerzaniu czytelniczego horyzontu poprzez ujawnienie i przybliżenie zawartych w utworze literackim wartości oraz podkreśleniu użytych środków artystycznych i odkryciu ich funkcji. Zasadniczą część publikacji stanowią propozycje analizy i interpretacji. Badaniem zostały objęte krótkie formy poetyckie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej i Wisławy Szymborskiej.

Publikacja adresowana jest głównie do studentów filologii polskiej (ale nie tylko). Stanowi próbę odpowiedzi na tak dobrze znane nam jeszcze ze szkoły pytanie: „Co autor miał na myśli?”.

Książkę można kupić TUTAJ